Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hipotermi Nedir ?

Ana Sayfa » BirPaylas » Hipotermi Nedir ?

Hipotermi Tanımı

Hipotermi, hakkında sizlerle paylaşılan konular geniş çaplı araştırmalardan geçmektedir. Sizler için araştırdığımız konular, başlıkları sağlık konusunda devam edicektir. Hipotermi insan vücudunun ürettiğinden daha hızlı çalışması için ihtiyaç duyduğu ısıyı kaybettiğinde ortaya çıkan ve vücut sıcaklığının tehlikeli bir şekilde düşmesine neden olan tıbbi bir acil durumdur. Normal vücut ısımız 37 °C olmaktadır. Hipotermi Tanımı Vücut ısısı 35 °C’nin altına düştüğünde hipotermi teşhisi konulmaktadır. Çeşitli nedenler de Hastalığın belirti ve semptomları düşük vücut ısısı ile değişir. Vücut ısısı düşen kişilerin kalbi, sinir sistemi ve diğer organları normal şekilde çalışamaz. Zamanında tedavi edilmezse, hipotermi kardiyovasküler ve solunum sistemlerinin tamamen bozulmasına ve nihayetinde ölüme neden olabilir. Hipotermiye genellikle hava değişikliklerine maruz kalma veya soğuk suya daldırma neden olur. Hipoterminin birincil tedavisi, vücudu normal sıcaklığa döndürmektir.

Reklam ( Hipotermi Nedir )

Hipotermi Nasıl Olur ?

Hipotermi, beden ısıyı ani hızlı bir şekilde düşüşe geçtiğinde ortaya çıkmaktadır. Hipoterminin en çok görülen  nedenleri arasında  soğuk havaya ile karşı karşıya kalmak  veya soğuk suya maruz kalmak görülmektedir. Bununla birlikte, kişiler uygun giysiler olmadan uzun süre normal vücut sıcaklığından daha soğuk bir sıcaklığa maruz kalırlarsa veya koşulların etkilerini kontrol edemezlerse, yine de hipotermi oluşabilir. Vücut korumasız yüzeylerden ısı kaybedebilir. Rüzgar, cildin yüzeyinde ince bir sıcak hava tabakası taşıyarak vücut sıcaklığını sürekli olarak düşürebilir. Ayrıca Şiddetli Hipotermi ve Hafif Hipotermi diyerek ikiye ayırabiliriz.  Soğuk zemin veya çok soğuk bir yüzeyle, özellikle soğuk suyla, yağmurla veya ıslak giysilerle temas halinde, termodinamik yasaları nedeniyle sıcaklık kaybedebilir.

Hipotermi Semptomları Nelerdir ?

Titreme, hipoterminin görülen ilk semptomudur. Tremor, vücudunuzun soğuğa karşı ısınmaya çalışan refleks savunması olduğundan, vücut ısınız düşmeye başladığında fark edilen ilk semptomdur. Hipoterminin diğer belirti ve semptomları arasında bilinç kaybı, geveleyerek konuşma veya mırıldanma, kafa karışıklığı veya hafıza kaybı, sakarlık veya koordinasyonsuzluk, titreme, uyuşukluk veya çok düşük enerji seviyeleri, yavaş ve hafif solunum, zayıf nabız ve özellikle parlak kırmızı, soğuk cilt bulunur. bebeklerde. Birçok hipotermi vakasında, belirti ve semptomların yavaş gelişmesi nedeniyle kişi durumdan habersizdir. Bununla birlikte, hipoterminin kafa karışıklığı da durumun farkındalığını engeller. Karışıklık da riskli davranışlara yol açabilir. Ufak bir not eklemek gerekirse  Alkol zehirlenmesi, düşük kan şekeri, iştahsızlık, ileri yaş riskleri artırmaktadır. Şiddetli hipotermi olan hastanın kesinlikle tedavilerine hastane ve acil durumsa yoğun bakım ünitelerinde devam edilmesi önerilir.

Hipotermi Nedir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kısa Fıkralar Fethiye’de mutlaka yapmanız gereken şeyler! Çukur 3. Sezon 22. Bölüm Avusturya’da Gezilecek En Güzel 5 Yer Yayla Çorbası Kuzey Yildizi ilk Aşk 20. Bölüm

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz - BirPaylas.Com Sizde içeriklerinizi Bizimle Paylaşın.

Bir Paylaş - Tüm Hakları Saklıdır