Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) nedir ?

Ana Sayfa » Sağlık » Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) nedir ?

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk, sıklıkla çocukluk döneminde başlayan, kronik bir seyir gösteren kişinin günlük yaşamını etkileyerek yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir sağlık sorunudur. Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) nedir? tüm detaylarıyla sizlere açıklayacağız. Obsesif Kompulsif Bozukluk halk arasında takıntı bozukluğu olarak bilinmektedir, OKB olarak kısaltılmıştır. Genellikle ergenlik çağında ve 20-30’lu yaşlarda başlasa da okul öncesi çocuklarda her yaşta görülebilir. Çocukluk çağında  erkek çocuklarda sık görülürken ergenlik döneminde kız ve erkeklerde denk oranlarda görülmektedir.

Reklam ( Obsesif Kompulsif )

 

Obsesif Kompulsif Bozukluk semptomları nelerdir ?

Özellikle erken yaşta ortaya çıktığında çocuklar semptomlarını tarif etmekte zorlanırlar ve bu da tanının gecikmesine yol açar. Semptomlarını tarif edemeyen çocuklar daha gergin ve huzursuz olabilirler. Bazı takıntılar çocukları ve gençleri utandırır. Bunun gibi durumlarda da paylaşmaktan sakınabilirler . Bu utanç verici düşünceler nedeniyle mutsuz, içe kapanık olma ve sosyal olarak uzaklaşma görünebilir. OKB hastası olan insanlar mükemmeliyetçiliğe çok önem verirler. Belirsizliğe karşı müsamaha göstermeleri zordur. Bir şeyi düşünmek, yapmaya eşittir; olay zihnindeyse, olmuş veya olabilecekmiş gibi hatalı varsayımlar yapabilirler.

OKB çeşitleri nelerdir?

Bulaşma obsesyonu: Kişinin vücudunda ve giysilerinde kir, mikrop, toz gibi etkenler; Kimyasallar, deterjanlar, zehirler, idrar, dışkı ve diğer vücut salgılarının bulaşmasına ve bu takıntıların neden olduğu stresi azaltmak için yaptıkları davranışlara takıntılıdırlar.

Kuşku obsesyonu: Gerekli önlemler alınmış olsa bile emin olmak isterler, yaptıkları bir çok hareketten endişe duyarlar. “Kapıyı kapattım mı ?”, Çayın altını söndürdüm mü ?, vb. şeklinde takıntılar görmek mümkündür.

Cinsel obsesyon: Çocuklar ve gençler, hamile kalma, biriyle uygunsuz cinsel ilişkiye girme resimleri veya cinsel yönelimleri konusunda takıntılı düşüncelere sahip olabilirler.

Dini obsesyonu: Bu, özellikle dini inançların yoğun olduğu toplumsal kesimlerde yaygın olarak görülen bir takıntı türüdür. Kişi, inanç ve görüşlerine tamamen aykırı bir şekilde dini içerikli saplantılı düşünmekten kendini alamaz. Yoğun bir kaygıya neden olur.

Simetri ve düzen  obsesyonu: Simetri gereksinimi ve düzen takıntıları da çokça  görülen semptomlardandır . Kişinin yaşamını   simetri ve düzenlilik yönetebilir.

Saldırganlık obsesyonu: Bazen hastalarda istemeden  insanlara rahatsızlık veya  zarar vereceği, hoş karşılanmayacak şekilde sözcükler kaçıracağı, yanındaki kişilere istemeden  zarar vereceği şeklinde obsesyonlar yaşanabilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) nedir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hipotermi Nedir ?

Hipotermi Nedir ? 16 Ağustos 2021

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Çukur 3.Sezon 21.Bölüm Kobe Bryant’ın ölümü Yasa Boğdu Huawei İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır? Sağlık Belgesi Nasıl Alınır WordPress Tema ve Eklenti Türkçeleştirme İnstagram Yenilik Geliyor

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz - BirPaylas.Com Sizde içeriklerinizi Bizimle Paylaşın.

Bir Paylaş - Tüm Hakları Saklıdır