Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kanserde Yapay Zeka Sistemi

Ana Sayfa » Sağlık » Kanserde Yapay Zeka Sistemi

 

Kanserde Yapay Zeka Sistemi

Almanya, İsviçre ve Amerika’da çalışmalar yaptı, TÜBİTAK’ın tersine beyin göçünü destekleyen Uluslararası Lider Araştırmacılar Projesi ile Türkiye’ye döndü, Kanserde Yapay Zeka Sistemi kanserin erken teşhisine yönelik bir çalışmaya başladı.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Turan, hem sağlıklı hem de beyin tümörü bulunan kişilerin MR görüntülerini toplayarak bir yapay zeka modeli oluşturacak.

 kanserde-yapay-zeka

Reklam ( Yapay Zekada Kanser Tedavisi )

Amacının 1 milyon MR verisine ulaşmak olduğunu belirten Dr. Turan, “1 milyon hasta amacımız var. Bu ölçekte bir veri toplanması daha önce dünyada yok. Bunun için ayrıca Almanya’dan Amerika’dan ve Türkiye’den farklı ülkelerden hastanelerle anlaştık, verinin çeşitliliğini arttırmak adına. Projemizin önceliği hastalık teşhisi. Eğer istediğimiz başarıları elde edebilirsek çok daha erken safhada, belki hastalık ortaya çıkmadan hekimlerin göremeyeceği kadar küçük bulgları görecek şekilde eğitilmiş olacak ve böylelikle hastalık ortaya çıkmadan biz hastaya uyarılar verebileceğiz” dedi.

 

Projenin ileri safhasında hastaların ailelerinden de örnekler toplanıp genetik bilgilerine göre hasta için uygun ilaç ve tedavi biçimi belirlenecek. 

Dr. Turan’ın Harvard Üniversitesi’nden bir öğretim görevlisi ile ortak yapmış olduğu çalışma, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından destekleniyor.

TİROİD, PROSTAT KANSERİ ÜZERİNE DE ÇALIŞMALAR YAPILACAK

Dr. Turan, “Çok kuvvetli bilgisayarları var öncelikli olarak, çok kuvvetli bir sistem kurdular orada. Ayrıca hastanelerle bizim iletişime geçmemize çok yardımcı oluyorlar. Onların bilgisayarlarında verileri muhafaza edeceğiz, orada testler yapılacak” diye konuştu. 

Proje kapsamında beyin tümörünün beraberinde tiroid, prostat kanseri üzerine de çalışmalar yapılacak. 300 bin de meme kanseri verisi toplanacak.

Ayrıca Bir Önceki Yazımız Olan Turkcell Paket Sorgulama Yazımızada Bakmak isterseniz seviniriz. 

Kanserde Yapay Zeka Sistemi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Raspery Pi

Raspery Pi 24 Ağustos 2021

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir? Beşiktaş 2 – 3 Erzurumspor Yapışkan Tuşlar Nasıl Devredışı Bırakılır? AFAD Deprem Acil Uyarısı Uykusuzluk Problemi (Imsomnia) Nedir ? Kısa Fıkralar

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz - BirPaylas.Com Sizde içeriklerinizi Bizimle Paylaşın.

Bir Paylaş - Tüm Hakları Saklıdır