Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Çocuklarda Obezite

Ana Sayfa » Sağlık » Çocuklarda Obezite

Çocuklarda Obezite

Çağımızın en önemli hastalıklarından biri obezitedir. Aşırı ve anormal kilo varlığı olarak da bilinen bu hastalık yetişkin yaştaki bireylerde olduğu kadar çocuklarda da önemli bir sorun haline gelmiştir. Öyle ki son yapılan araştırmalarda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan her üç çocuktan birinin obez olduğu veya sınırda olduğu bildirilmiştir. Bu da Çocuklarda obezite probleminin ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Reklam ( Obezite Nedenleri ve Sonuçları )

Obezite kişinin sağlığını önemli ölçüde etkileyecek kadar kilo varlığının bulunması olarak tanımlanabilmektedir. Obezite sonucunda vücut boşluklarında, organlarda ve damar çeperlerinde yağ birikimi olur, vücut metabolizması tamamen değişir. Bu da kişinin her türlü sistemik hastalığa açık hale gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle başta çocuk yaşlarda görülen obezite olmak üzere her türlü obezite hastasının tedavi alması gerekmektedir.

Çocuklarda Obezite Neden Olur?

Çocuklarda obezite pek çok sebebe bağlı olarak görülmektedir. Başta beslenme tarzı olmak üzere genetik faktörler, hareketsiz bir yaşam ve mevcut hastalıklar çocuklarda obezite nedeni olarak gösterilebilmektedir. Bu nedenler tek başına obeziteye yol açabileceği gibi bir arada bulunarak da obeziteye yol açabilmektedir. Ayrıca nadiren de olsa hormonal bozukluklar da obezite sebebi olabilmektedir. Bu nedenle tedavi alacak çocuğun kan testlerinin iyi bir şekilde yorumlanması gerekmektedir.Obezite tanısı konulan birçok çocukta ana sorun alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olmasıdır. Bu durum hem fazla beslenme hem de az hareketlilik neticesinde görülür. Örneğin günlük kalori ihtiyacı 1500 kcal olan bir çocuk her gün 3000 kcal alıp daha az miktarlarda kalori harcarsa obezite meydana gelecektir. Bundan dolayı alınan ve harcanan kalorinin takibi yapılmalı ve obez çocuğun beslenmesi takip edilmelidir..
Genetiğin önemi bu sağlık sorununda çok büyüktür. Anne veya babasından herhangi birinde ya da kardeşlerinde aşırı kilo problemleri olan bir çocuğun obez olma riski çok yüksektir. Ancak bu tarz ailelerde çocuk kesinlikle obez olacak diye bir durum da yoktur.

Obezite Neden Tehlikelidir?

Obezite insanlar için her açıdan tehlike arz etmektedir. Başta vücuttaki yağ oranının artması olmak üzere pek çok sistemin işleyişi değişeceğinden bu durum önemli bir sağlık sorunudur. Obezitenin varlığı aşağıdaki sağlık sorunları için risk oluşturmaktadır;

  • Yüksek kolestorol
  • Yüksek tansiyon
  • Erken kalp hastalıkları
  • Şeker hastalığı
  • Kemik sorunları
  • Cilt döküntüsü , mantar enfeksiyonları ve akne gibi cilt rahatsızlıkları

Çocuklarda Obezite İle Başa Çıkma

Çocukluk yaşta obezite görüldüğünde en kısa süre içerisinde tedaviye başlanmalı ve kilo vermeye başlanmalıdır. Bunun için öncelikle altta yatan sebebin belirlenmesi gerekmektedir. Çocuklarda görülen obezite genellikle sağlıksız ve düzensiz beslenmeye bağlı olarak görüldüğü için iyi hazırlanmış bir diyet çoğu zaman yeterlidir. Bu diyette alınan kalori miktarı sınırlandırılır. Ayriyeten çeşitli egzersiz programları ile çocuğun daha fazla kalori yakması sağlanarak zamanla kilo vermesi sağlanır. Eğer çocukta herhangi bir hastalığa bağlı olarak obezite görüldüyse öncesinde bu hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu süreçte ailenin çocuklarının yanında olduklarını hissettirmeleri çok önemlidir.

Çocuklarda Obezite - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hipotermi Nedir ?

Hipotermi Nedir ? 16 Ağustos 2021

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Hormonlu Sebzeler Snapchat Hesabı Nasıl Silinir? Ramo 5. Bölüm Sınavlar Ertelenecek mi? Milli sporcu hayalini gerçekleştirdi Diyabet Hastalığı Nedir? Tipleri Nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz - BirPaylas.Com Sizde içeriklerinizi Bizimle Paylaşın.

Bir Paylaş - Tüm Hakları Saklıdır