Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hipoglisemi (Kan şekeri düşüklüğü) Nedir ?

Ana Sayfa » BirPaylas » Hipoglisemi (Kan şekeri düşüklüğü) Nedir ?

Hipoglisemi (Kan şekeri düşüklüğü) Nedir ?

Hipoglisemi, yani halk dilinde kan şekeri düşüklüğü diyebiliriz. Hipoglisemi (Kan Şekeri Düşüklüğü) Nedir ? kan şekeri durumunun, yani kan şekeri seviyesinin normalden düşük olmasına verilen isimdir. Glikoz, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu ana enerji kaynağıdır. Hipoglisemi genellikle diyabet tedavisi ile ilişkilendirilse de, diyabetik olmayan hastalarda diğer nadir tıbbi durumlar veya ilaçlar da hipoglisemiye neden olabilir.

Reklam ( Kan Şekeri Düşüklüğü )

Kan şekeri seviyesinin düştüğü hipoglisemi durumunda acil müdahale gerekir. Normal şartlar altında, ortalama açlık kan şekeri seviyesinin 70 miligram/desilitrenin (mg/dL) veya litre başına 3,9 milimolün (mmol/L) altında olması hipoglisemi uyarısı olarak kabul edilmelidir. Bu sayılar insandan insana değişiklik gösterebilir.

Hipoglisemi Semptomları Nedir ?

Bir bireyin kan şekeri seviyesi düşüyosa burdan hipoglisemi oluştuğunu anlayabilirsiniz. Düşük kan şekerinin birden fazla nedenlerinin olduğunu unutmayın. Aralarında en bilinir olası nedeni diyabet tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri  bulunmaktadır. Normal standartlar altında, bir kişi yemek yediğinde, bireyin sindirim sistemi ekmek, meyve, pirinç, sebze ve süt ürünleri gibi gıdalardaki karbonhidratları glikoz dahil çeşitli şeker moleküllerine ayrılmaktadır. Glikoz vücudun ana enerji kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz ve pankreas tarafından yakıt olarak salgılanan bir hormon olan insülin yardımıyla hücrelere girmektedir.

Septomlar Nelerdir

Vücudun çeşitli olasılıklarla ürettiği fazla glikoz da, karaciğer ve kaslarda ek olarak glikojen olarak depolanır. Uzun süre yemek yemeyen kişilerin pankreasında bulunan bir başka hormon da kan şekeri seviyesinin düşmesine neden olur ve bu da karaciğere depolanmış glikojeni parçalaması ve kana glikoz salması için bir sinyal gönderir. Bu, kan şekerini birey tekrar normal beslenme düzenine kadar stabil  değerler de  tutar. İnsan vücudu ayrıca karaciğerdeki farklı işlemler yoluyla glikoz ve böbrek üretebilir. Normal şartlar altında, düşük kan şekeri seviyelerinin belirtileri arasında dudaklarda, dilde veya yanaklarda karıncalanma veya uyuşma, düzensiz veya hızlı kalp atışı, kaygı, sinirlilik, soluk cilt, terleme, titreme ve yorgunluk bulunur.

Hipoglisemi Koması Nedenleri

Hipoglisemi ( Kan şekeri Düşüklüğü) yaşayan bireyler Diabetik bir bireyde aşırı ilaç kullanımda meydana gelmektedir. Vucuda aşırı enerji kaybı yaşatırsanız Spor yaparak veya uzun soluklu iş sitreslerinde, gün içerisinde az gıda takviyesinde bu durum gelişmeye açık şekildedir. Şeker hastalarında Ruhsl sıkıntı büyük etkendir. Azöncede söylediğimiz gibi Spor yapmak az gıda alımı Yüzme iş yoğuluğu gibi nedenlerde vardır.

Hipoglisemi (Kan şekeri düşüklüğü) Nedir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İnstagram Uygulamadan Atıyor Sorunu Payitaht Abdülhamid 109. Bölüm Soru cevap: Kürtaj hakkında bilinmesi gerekenler Nasreddin Böyle Atar Payitaht Abdülhamit 110. Bölüm O Zaman Sana ne?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz - BirPaylas.Com Sizde içeriklerinizi Bizimle Paylaşın.

Bir Paylaş - Tüm Hakları Saklıdır