Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Böbrek Taşı Nedir ?

Ana Sayfa » Sağlık » Böbrek Taşı Nedir ?

Böbrek Taşı Tanımı

Böbrek taşı hastalığı ilk safhada hafif ağrılarla belirtilerini gösteren daha sonra ise oldukça şiddetli ağrılara dönüşebilen bir sağlık sorunudur. Böbrek Taşı Nedir ? Sağlıklı yaşamak için sağlıklı böbreklere ihtiyacımız var ve böbreklerimiz vücudumuz için çok değerli işlevleri yerine getiriyor. Vücudumuzda ki başka organlar ve uzuvlarımız gibi  böbreklerimizde de çeşitli hastalıklar ve sıkıntılar görülebilmektedir. Bunların en yaygın olanı böbrek taşıdır. Böbrek taşları, idrardaki kimyasalların ve minerallerin sertleşip kristalleşmesi ve kristallerin yapışması meydana gelir.

Reklam ( Böbrek Taşı Nedir ? )

Böbrekte Niçin Taş Oluşur ?

Böbrek taşlarının neden oluştuğuna dair kesin bir cevap yoktur. Beslenme, yaşam coğrafyası gibi çeşitli faktörlerin böbrek taşlarına neden olduğu bilinmektedir. Böbrekte taş olmasını sağlayan etkenler şunlardır; Obezite, bağırsak hastalıkları, tuz tüketiminin fazla olması, idrar yolu enfeksiyonu, sıvı tüketiminin az olması gibi nedenler de taş oluşumunda büyük bir etkenlerdir.

Böbrek Taşı Semptomları Nedir ?

Çok küçük taşlar idrar yolundan geçerek kendi kendine geçebilir. Ancak taş büyüdükçe böbrekten mesaneye hareket etmekte zorlanır ve sıkışabilir. Taşın konumuna ve boyutuna bağlı olarak hastalar genellikle bu aşamada ağrı hissetmeye başlar. Böbrek taşı oluşumunda ki diğer semptomlar şunlardır; İdrar yaparken ağrı, gün içinde daha fazla idrara çıkma, kahverengi vb. renklerde idrar renkleri, kasıklarda ağrı sık görülen semptomlardır.

Böbrek Taşı Nedir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hipotermi Nedir ?

Hipotermi Nedir ? 16 Ağustos 2021

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kısa Karadeniz Fıkraları Beyaz Lahana Mucizesi At yarışı Aile Kurmak Evlilik için Püf Noktalar Facebook Reuters ile Anlaştı Snapchat Hesabı Nasıl Silinir?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz - BirPaylas.Com Sizde içeriklerinizi Bizimle Paylaşın.

Bir Paylaş - Tüm Hakları Saklıdır