Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Uykusuzluk Problemi (Imsomnia) Nedir ?

Ana Sayfa » BirPaylas » Uykusuzluk Problemi (Imsomnia) Nedir ?

Uykusuzluk (Imsomnia) Nedir ?

Uykusuzluk, uykuya ani dalmayı imkansız veya imkansız hale getiren bir uyku bozukluğudur. Uykusuzluk, uykuya dalmayı, çok erken kalkmayı veya uykuyu bölmeyi zorlaştırabilen yaygın bir uyku bozukluğudur. Imsomnia durumunda olan bir kişi uyandığında kendini Yorgun bitkin ve uykusunu almamış hiç uyumamış bir şekilde hissedebilir. Uykusuzluk sadece vucudumuzun enerji seviyelerini ve ruh halini değil, aynı zamanda sağlığımızı da ciddi şekilde etkilemektedir, üretkenliği ve yaşam kalitesini de önemli ölçüde etkilendiği bilimsel olarak sonuçlar ortaya koymuştur. Uykusuzluk (Imsomnia) Nedir ?

Reklam ( Uykusuzluk Nedir? )

Uyku yeterliliği insanoğlunda bünyeye göre değişmektedir normalde yetişkin bir kişi için uyku saatleri 6 – 8 saat arasında değişmektedir. Yine yetişkin olanlarda, bir süre sürebilen stres veya travma nedeniyle (akut)ismi verilen  uykusuzluk yaşayabilir. Ancak bir ay veya daha uzun süredir (kronik) uyku sorunu yaşayan kişilerin en kısa sürede doktoruyla görüşmeleri tavsiye edilir.

Uykusuzluk (Imsomnia) Başlıca Sebepleri Nelerdir ?

Yetişkin bir bireyde yaklaşık %50’si hayatlarının belirsiz zamanların da uykusuzluk  yaşayabilir ve her 10 kişiden 1’inde kronik uykusuzluk vardır. Uykusuzluk kadınlarda erkeklere göre yaklaşık iki kat daha çok görülmektedir  ve yaşlılarda gençlere göre daha sık görülür. Uykusuzluk çeşitli nedenlerle gelişebilir. Uykusuzluk yani Imsomnia’ya  neden olabilecek hastalıklar başlıca şunlardır; kronik stres, depresyon, duygusal veya bedensel rahatsızlık, psikolojik sorunlar, ilaç kullanımı, Çok fazla ses veya rahatsız edici ışığa maruz kalmak başlıca sebeplerindendir.

Uykusuzluk (Imsomnia) Semptomları  Nelerdir ?

Uykusuzluğunuz yaşam kalitenizi etkileyecek, sizi yorgun hissettirecek düzeye geldiğinde mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Kronik ve akut uykusuzluk çoğu zaman birbiriyle karıştırıldığı için insanlar çoğu zaman doktora gitmemekte ve  ertelemeyi tercih etmektedirler. Uyku bedensel ve ruhsal olarak önemli bir durumdur. Uyku yoksunluğu kişiyi psikolojik olarak etkileyeceği gibi ileride ciddi hastalıklara da neden olabilir. Imsomnia’nın belirtileri ise şunlardır; Yorgunluk, Geceleri uykunun bozulması, Anksiyete, Sabahları çok erken kalkmak, Uykudan sonra bile yorgunluk hissetmek, Sinirli bir ruh hali ve gün boyunca bir uyuklama hali belirtileri arasında görülmektedir.

 

 

 

Uykusuzluk Problemi (Imsomnia) Nedir ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Burun estetiği hakkında bilinmesi gerekenler Payitaht Abdülhamit 110. Bölüm Detayları Önemsemenin Faydaları Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir? İŞKEMBE ÇORBASI Volkswagen Haberleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz - BirPaylas.Com Sizde içeriklerinizi Bizimle Paylaşın.

Bir Paylaş - Tüm Hakları Saklıdır