Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

NİŞ Pazar Nedir?

Ana Sayfa » BirPaylas » NİŞ Pazar Nedir?

NİŞ Pazar Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, Niş Pazar Nedir? niş pazarlar, diğer daha büyük pazarların içindeki pazarlardır. Bir parçası oldukları daha büyük pazarla aynı genel ihtiyaçlar tarafından yönlendirilirken, onları farklı kılan ek bir dizi ihtiyaç, öncelik veya hedeflere sahiptirler.

Reklam ( NİŞ Pazar Nedir? )

Örneğin, öğretim malzemelerini alın. Yüzeyde, bu oldukça basit bir pazar gibi görünüyor, ancak bir işletmenin burada hedefleyebileceği bazı potansiyel niş pazarlara bir göz atalım.
Genel pazar: öğretim malzemeleri (kalem, kurşun kalem, kağıt, çalışma kitapları vb.)
Özel pazar: ilkokul öğretmenleri için öğretim malzemeleri (boya kalemleri, sınıfa özel çalışma kitapları, matematik gerçeği aile şarkıları, vb.)
Niş pazar: ilkokul özel eğitim öğretmenleri için öğretim malzemeleri (taban on blok, gürültü önleyici kulaklıklar, sesten metne çeviri cihazları, büyük baskı çalışma kitapları vb.)
Genel ve Özel Pazar

Niş Pazar Nedir?

Yukarıda görebileceğiniz gibi, öğretim malzemeleri gibi oldukça basit bir pazarda bile, genel pazardan çok farklı ihtiyaçlara sahip bir niş pazarı hızlı bir şekilde belirlemek zor değildir.
İlkokul özel eğitim öğretmeninin kalem ve kâğıda ihtiyacı var mı? Kesinlikle. Ama bunları her yerden alabilirler. Bununla birlikte, temel matematik kavramlarında doğrudan eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için tasarlanmış büyük baskılı çalışma kitaplarını bulmak çok daha zordur.
İlköğretim özel eğitim öğretmenleri gibi niş bir pazara satış konusunda uzmanlaşmış bir işletme, büyük kutu mağazaları ile rekabet etme konusunda endişelenmek zorunda değildir. Wal-Mart o pazara asla giremeyecek.
Ve bu, niş bir pazarı hedeflemenin gücüdür. Niş pazarlar, büyük işletmelerin uğraşabileceği kadar büyük olmasa da, yine de değerlidir. Bir niş pazarda bir ihtiyacı belirleyebilir ve onu etkili bir şekilde hedefleyebilirseniz, gerçekten karlı bir iş kurabilirsiniz.

Niş Piyasalar Nasıl Çalışır?

Niş pazarlar lisedeki kliklere çok benzer. Lisenin kendisi genel pazardır. Herkes aynı temel şeyi yapıyordur ancak sporcuların belirli hedefleri ve öncelikleri, gotiklerinkinden çok farklı olacaktır.

İyi bir orkestra öğretmeni, sınıfını bir futbol koçundan çok farklı şekillerde motive edecektir. İkisi de öğrencilerinin neye ihtiyacı olduğunu ve neye cevap vereceklerini anlıyor.
Benzer şekilde, kendi niş pazarını anlayan iyi bir pazarlamacının, genel bir kitleye pazarlama yapmaya çalışan birine göre insanları satın alma olasılığı çok daha yüksektir. Farklı niş pazarlar belirli mesajlara daha iyi yanıt verir; bu nedenle pazarınızı ne kadar iyi anlarsanız pazarlamanız o kadar etkili olur.
Niş pazarlamanın bir diğer avantajı, genellikle dışarıdan tespit edilmesinin zor olmasıdır. Örneğin, bir arkadaşım bir milyon dolardan fazla para kazandı. Bir felaket durumunda ekilecek tohumlu teneke kutular, tohum bankaları satarak.
Dışarıdan, bu iş modeline bakmak ve insanların bunu satın almasına imkân yok diye düşünmek kolaydır. Ve çoğu insan yapmazdı. Ama çoğu insan hazırlıklı değil. Preppers, dünyanın geri kalanından çok farklı düşünen ve hareket eden niş bir pazardır. Yani o pazarı bilmiyorsanız, hazırlıklara hitap eden ürünlerin çoğu aklınıza bile gelmez.
Niş pazarları dışarıdan tespit etmek çok zor olduğu için, eğer bir tane bulabilirseniz, kendinizi bu nişte hızla lider olarak belirleyebilirsiniz. Aslında, en azından bir süreliğine gerçek bir rekabetiniz bile olmayabilir. İşin püf noktası, karşılayabileceğiniz bir ihtiyaçla karlı bir niş belirlemektir.

Niş Pazar Nasıl Bulunur?

Bütün bunlar bizi tüm bu tartışmanın zor kısmına getiriyor. Niş pazarlar temelde mikro pazarlama fırsatlarıdır. Muhtemelen bir sonraki Amazon’u bir niş pazardan inşa edemezsiniz, ancak iyi bir niş belirleyebilirseniz harika, karlı bir iş yürütebilirsiniz. Niş Pazar Nedir?
Tüm bunları göz önünde bulundurarak, yeni bir niş pazar belirlemenin dört temel adımı vardır. Bu adımlar, işinizi yeni bir nişe genişletmek veya tamamen yeni bir iş kurmak istiyorsanız geçerlidir, bu yüzden her birinin üzerinden geçelim.

1. KENDİ NİŞİNİZİ BELİRLEYİN

Bir niş pazar belirlemenin ilk anahtarı, halihazırda üyesi olduğunuz niş pazarları anlamaktır. Yukarıda belirtildiği gibi, niş pazarları dışarıdan görmek zor olabilir. Ancak ilgi alanlarınıza, işinize, aile durumunuza ve sizi benzersiz kılan diğer her şeye bağlı olarak, zaten çeşitli niş pazarların bir parçasısınız.
Örneğin beni al. İyi girişimcilik içgüdüleri olan bir pazarlamacı ve yazarım.  Ayrıca fantezi ve ortaçağ tarihine de büyük bir ilgim var. Başka bir niş var. Ayrıca seyahat etmeyi, fotoğrafçılığı ve grafik tasarımı seviyorum.
Bu nişlerin her biri hakkında çoğu insanın bildiğinden çok şey biliyorum. Örneğin, seyahat fotoğrafçılığında karşılaştığım tüm zorlukları size anlatabilirim: taşınabilirlik, ışıklandırma zorlukları, sürekli hareket halindeki nesneler vb.
Diğer seyahat fotoğrafçılarının da muhtemelen mücadele ettiği, karşılaştığım sorunları belirlemem çok fazla zaman almaz. Bu sorunlar, potansiyel olarak etrafında bir iş kurabileceğim kolay niş pazar fırsatları.
Şimdi, bu bir niş pazarı belirlemenin tek yolu değil, ancak bir niş pazarı uzaktan seçmek çok zor. Daha da kötüsü, niş pazarların kendi kültürleri ve değerleri vardır, bu nedenle bir niş pazarla ilişki kurmak istiyorsanız, deyim yerindeyse “dili konuşmayı” öğrenmelisiniz.
Bir niş pazar hakkında ne kadar az şey bilirseniz, o pazardaki ihtiyaçları ve çözümleri belirlemek o kadar zor olacaktır. Ve bunu doğru anlasanız bile, o niş içindeki insanlarla nasıl konuşacağınızı bilemezsiniz. Bu nedenle, niş pazarlamaya girmek istiyorsanız, başlamak için en iyi yer zaten bildiğiniz ve sevdiğiniz nişlerdir.

2. NİŞİNİZİ ARAŞTIRIN

Hedeflemek istediğiniz bir niş belirledikten ve o pazara hizmet etmek için birkaç potansiyel yol bulduktan sonra, fikirlerinizi doğrulamanız gerekir. İşletmelerin bu duruma nasıl yaklaştıklarını, halihazırda hangi seçeneklerin sunulduğunu ve gerçek değer sunup sunamayacağınızı görmenin zamanı geldi.

İNCELEMELERİ VE AÇIKLAMALARI OKUYUN

Pazarınız hakkında bilgi aramak için başka bir harika yer, rakiplerinizin incelemeleri ve açıklamalarıdır.
Bu, soruları ve cevapları okumaktan biraz daha fazla düşünmeyi gerektirir, ancak incelemeler ve açıklamalar size bir niş pazar, nelerden hoşlandıkları ve ne aradıkları hakkında çok şey söyleyebilir.
Örneğin, fiziksel bir ürün satmak istiyorsanız Amazon inanılmaz bir kaynaktır. İncelemeler, özellikle de olumsuz olanlar, pazardaki karşılanmayan ihtiyaçlar hakkında size çok şey söyleyebilir. Bu, zayıf müşteri hizmetleri kadar basit veya insanların gerçekten, gerçekten istediği eksik bir özellik kadar karmaşık olabilir.


SOSYAL OLUN

Nişinizin ne tür bir ürün veya hizmet istediğine dair daha fazla bilgi için sosyal medyaya göz atın. İnsanlar hayal kırıklıklarını sosyal medyada ifade etmeyi severler, bu nedenle pazardaki fırsatları belirlemenin harika bir yolu.
İşin püf noktası, bu bilgilerin nasıl izleneceğini bulmaktır.
Bunu yapmanın kolay bir yolu, Mention gibi bir sosyal medya izleme aracı kullanmaktır . Bu, rakiplerinizin etrafındaki genel duyarlılığı ve fikrinizle ilgili konular hakkında insanların yaptığı konuşmaları izlemenize olanak tanır.
Ayrıca Twitter ve Google gibi sitelerdeki trend geçmişine de bakabilirsiniz. Bu size sosyal medya gönderilerini okumaktan elde ettiğiniz içgörü düzeyini vermeyecek olsa da, potansiyel kitlenizin ne kadar büyük olduğunu ölçmenin başka bir harika yolu olabilir.

NİŞ PAZARINIZI TANIMLAYIN

Niş pazarınızı ve iş konseptinizi kapsamlı bir şekilde araştırdıysanız ve gerçek bir fırsatı ortaya çıkarmış gibi görünüyorsanız, bir alıcı kişiliği oluşturmanın zamanı geldi.
Basitçe söylemek gerekirse, bir alıcı kişiliği, ideal müşterilerinizin bir temsilidir. Tamamen ayrıntılı bir görünüş, demografik bilgilerden hobilere, korkulara ve hayallere, kariyer ve eğitime ve hatta aile büyüklüğüne kadar her şeyi içerir.
Tüm işletmeler, iyi bir alıcı kişilikleri grubundan yararlanabilir, ancak bir niş pazarı hedeflediğinizde alıcı personeli özellikle önemli hale gelir. Ne de olsa, niş işletmeler çok özel bir müşteri tipine aşırı derecede odaklıdır, bu yüzden o müşteriyi detaylı olarak tanımakta fayda var. Niş Pazar Nedir?
Örneğin, araştırmamı yapmış olsaydım ve San Francisco’da genç, bin yıllık, yenilikçi, sosyal olarak yüklü insanları hedefleyen “Özgür İnsanlar” adlı bir kahve dükkânı açmaya karar vermiş olsaydım, alıcı kişiliğim şöyle görünebilir:
Alıcı kişiliğinizi tanımlamak, niş pazarınızı gerçekten anlamanızı sağlar. Niş işletmeler, müşterileriyle bağlantı kurabildikleri ve ihtiyaçlarını daha büyük şirketlerin karşılayamayacağı şekilde karşılayabildikleri için çalışır. Niş pazarınız için yukarıdaki gibi ayrıntılı bir alıcı kişiliği dolduramıyorsanız, o pazara girmeye hazır değilsiniz. Niş Pazar Nedir? konulu makalemizin sonuna geldik.

NİŞ Pazar Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Acı Badem NİŞ Pazar Nedir? Beşiktaş, Kevin Prince Boateng Kiraladı! Depremzedelere Yardımlar Devam Ediyor İnstagram Nasıl Güncellenir? Depresyon Belirtileri Nedir ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz - BirPaylas.Com Sizde içeriklerinizi Bizimle Paylaşın.

Bir Paylaş - Tüm Hakları Saklıdır